انواع آژانس های خبری شفقنا

دکتر نعیم بدیعی ، یکی از نویسندگان کتاب روزنامه نگاری جدید ، خبرگزاری شفقنا ازینجا بیشتر بخوانید : https://eco.shafaqna.com/FA/245501/%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%84/

در توضیح ویژگی های یک خبرگزاری می گوید: “پرسنل باتجربه باید از اطلاعات خود بهینه استفاده کرده و آن را در اختیار رسانه ها قرار دهند.”

وی اضافه می کند: “هر کجا که خود را یک خبرگزاری بنامد ، باید خصوصیاتی داشته باشد ، قبل از هر چیز ، او باید نیروی انسانی با تجربه و امکانات قابل توجهی خبرگزاری شفقنا را که برای تولید اخبار مورد نیاز است ، داشته باشد ؛” این خبرگزاری باید اخبار دست اول را تولید کند که این امر مستلزم آن است. برنامه ریزی دقیق و آموزش کارکنان. ”

روحانی همچنین معتقد است: “خبرگزاری باید زیرساخت داشته باشد و بتواند از منابع مختلف اطلاعات و اخبار بدست آورد.”

علاوه بر تعاریف و ویژگی های ذکر شده توسط روزنامه خبرگزاری شفقنا نگاران و کارشناسان ارتباطات برای خبرگزاری ها ، ماده 2 آیین نامه ایجاد و بهره برداری و نظارت بر آژانس های خبری غیر دولتی مصوب 2/25/2005 به آژانس های خبری اجازه می دهد در زمینه های سیاسی اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی برای جمع آوری ، پردازش و انتشار اخبار ، تحلیل ، مصاحبه و گزارش در قالب متن ، صدا و فیلم در زمینه های داخلی و خارجی.

به گفته Encyclop .dia Britannica ، “یک سازمان خبری سازمانی خبرگزاری شفقنا است که گزارش های خبری را برای روزنامه ها ، مجلات ، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و سایر کاربران تهیه می کند ، اما نمی تواند این خبر را برای مشترکین خود منتشر کند.”

“روزنامه نگاری سازمانی است که اخبار را از سراسر جهان تولید می کند و برای نوشتن و انتشار آن هزینه ای دریافت می کند.”

مطابق کتاب رسانه های جمعی؛ مقدمه ای برای ارتباطات خبرگزاری شفقنا جدید “خبرگزاری” سازمانی است که مطالب خبری را جمع آوری می کند ، آن را به شکلی مناسب تهیه می کند و آن را از طریق سیم یا ماهواره به روزنامه ها و ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی در سراسر کشور که هزینه این خدمات را پرداخت می کند ، منتقل می کند. “آنها می پردازند ، او می فرستد.”

کتابشناسی آژانس های خبری جهان ، که این تعاریف را نقل کرده است ، تعریف اخیر را “تا حدی کاملترین تعریف” از خبرگزاری ها می داند.

با توجه به دائرyclالمعارف رایگان ویکی پدیا: “خبرنامه سازمانی از روزنامه نگاران است که گزارش های خبری مورد نیاز روزنامه ها ، مجلات و رادیو و تلویزیون را ارائه می دهد خبرگزاری شفقنا و با اصطلاحاتی مانند خدمات سیم ، خدمات خبری شناخته می شود.

همچنین توسط WordNet تعریف شده است: “آژانس خبری سازمانی است که گزارش های خبری را برای روزنامه جمع آوری می کند و آنها را بصورت الکترونیکی توزیع می کند و با اصطلاحاتی مانند آژانس مطبوعاتی ، خدمات سیم ، انجمن مطبوعات شناخته می شود.

انواع آژانس های خبری

آژانس های خبری را می توان از نظر نوع مالکیت خبرگزاری شفقنا ، عرضه خدمات خبری و دامنه فعالیت و پوشش خبری طبقه بندی کرد. برخی مهمترین عامل در تمایز خبرگزاری ها را ساختار مالکیت خود می دانند و بر اساس شکل مالکیت خود فعالیت ها و خدمات خبرگزاری ها را قضاوت می کنند ، بنابراین خبرگزاری ها به سه گروه تقسیم می شوند:

* آژانس های خبری خصوصی ، متعلق به یک فرد یا سازمان

* تعاونی متعلق به گروهی از سازمانهای رسانه ای

* خبرگزاری های دولتی

خبرگزاری ها همچنین از نظر ارائه خدمات خبری خبرگزاری شفقنا به سه گروه تقسیم می شوند:

* آژانس های خبری که اخبار خود را می فروشند. مانند: رویترز

* آژانس های خبری که به طور مشترک از روزنامه هایی تشکیل شده اند که مقالات خبری خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. مانند: آسوشیتدپرس