تنها خاک خوردنی دنیا در قشم است

حتما پیش آمده  است که شما هم در مواقعی از اصطلاح «خاک خوردن» استفاده کنید. این کلمه غالبا معنای کهنه شدن و بلا استفاده شدن می دهد. اما آیا هرگز فکرش را می کردید که سرزمینی در دل خلیج فارس وجود داشته باشد که خاک آن واقعا قابلیت خوردن داشته باشد؟ بله اشتباه نمی کنید، نوعی خاک خوراکی در قشم و هرمز وجود دارد که بومیان به آن گلک نیز می گویند. این خاک را می توان نوع شگفت انگیزی از خاک دانست که می توان آن را در تهیه کردن برخی غذا ها، انواع نان، ترشی و مربا استفاده نمود.

مردمان قشم و هرمز از گلک بیشتر به عنوان ادویه در انواع مختلفی از اقلام خوراکی خود استفاده می کنند. از ارزش بی حد و حصر این سرمایه ملی هر چه بگوییم کم گفته ایم. خام فروشی و استفاده در عرصه آشپزی تا بهره برداری در زمینه لاستیک سازی و شیشه سازی، صنایع دستی و مهم تر از همه جذب توریست، تنها بخشی از کاربرد های خاک خوراکی سرزمین قشم است. در ادامه قصد داریم به معرفی این خاک خوراکی و کاربرد های بی نظیر آن و نهایتا چگونگی سفر به منطقه قشم و جزیره رنگین کمانی هرمز برای دست یابی به این خاک ارزشمند خواهیم پرداخت از این رو در صورتی که مایلید تا با یکی از عجیب ترین انواع خاک موجود در جهان آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

 

آپلود عکس

 

خاک خوراکی

این خاک بسیار ارزشمند می تواند صرفه اقتصادی بسیار زیادی برای بومی های سرزمین قشم به ویژه جزیره هرمز داشته باشد. در ایران اکثر بهره ای که از گلک برده می شود به صورت خام فروشی است.

در حالی که به گفته برخی این خاک علاوه بر تهیه ادویه و سس می تواند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. بعضی ها با استفاده از این خاک دست به تولید صنایع دستی مختلف می زنند و آن را میان گردشگران داخلی و خارجی عرضه می کنند که همین امر در جای خود می تواند سبب ارز آوری مناسبی برای منطقه قشم و هرمز نیز شود.

علاوه بر این، از خاک خوراکی می توان در تولید لوازم آرایشی، شیشه سازی و حتی لاستیک سازی نیز استفاده نمود. رنگ سازی، سرامیک، رنگ آمیزی بتن، شیشه سازی، کاغذ سازی و ضد زنگ سازی وسایل فلزی نیز از جمله مصارف خاک سرخ حساب می شوند که توجه به آن ها می تواند سود بسیار بیشتری از خام فروشی نسیب بومیان جزیره کند.

تهیه کله جوش، عدس پلو با میگوی کوچک و انواع مختلفی از غذاهای دریایی در جزایر اطراف نیز با استفاده از خاک خوراکی صورت می پذیرد. یکی دیگر از ویژگی های این خاک که نمی توان ساده از کنارش گذشت، طیف گسترده رنگ هایی است که به آن جلا بخشیده اند.

خاک این جزیره بیش از 90 طیف رنگی را در خود گنجانده است. سفید، زرد، قرمز، کرم، قهوه ای و فیروزه ای برخی از این رنگ ها هستند. این خاک از نظر خلوص دومین خاک خالص دنیا به شمار می رود و از شهرت جهانی برخوردار است، به همین دلیل سبب حضور گردشگران خارجی زیادی در قشم و هرمز می شود.

 

آپلود عکس

 

گلک؛ نامی که به خاک خوراکی قشم اطلاق می شود

بومی ها این خاک خوراکی را گلک یا دلک نامیده اند و برای آن ارزش زیادی قائل هستند. علاوه بر این که این منطقه بارش اندکی دارد، شوری آب منطقه نیز باعث شده است گلک اجازه رشد هرگونه درخت یا مرتع را در خود ندهد.

امروزه گردشگران خارجی و داخلی زیادی برای بازدید از این سرمایه ملی به دو جزیره قشم و جزیره هرمز سفر کنند. گلک به علت آنکه طیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود سوژه بسیار مناسبی برای عکاسی نیز به شمار می رود.  چنانچه شما نیز از علاقمندان سفر به جزیره قشم هستید می توانید انواع تور های ارزان قشم را در صفحه تور قشم سایت لحظه آخر مشاهده و خریداری نمایید.

متاسفانه امروزه صحبت از آن است که بهره برداری و فروش بیش از حد از این خاک خوراکی، می تواند تا چندین سال دیگر منجر به نابودی کامل آن گردد. خاک خوراکی یا همان گلک، یک ماده کاملا استراتژیک به حساب می آید چرا که در دنیا به ندرت می توان چنین نمونه هایی پیدا کرد و لازم است تا در حفظ و نگهداری آن دقت بیشتری صورت گیرد و از برداشت بی رویه آن جلوگیری به عمل آید.

 

آپلود عکس

 

استفاده از خاک خوراکی در غذا

برخی گِلَک را به همان صورت که هست مانند نمک در تهیه غذاها استفاده می کنند. بعضی دیگر از آن برای تهیه سس های مختلف استفاده می کنند. برای تهیه سس از خاک خوراکی ابتدا باید آن را در آب ریخته و بعد از آن که ته نشین شد آب سرخ حاصل شده را با نمک (که از کوه های همان جزیره به دست می آید) ترکیب کرد. این سس در واقع در تهیه غذاهای محلی زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

طعم دار کردن خوراک ماهی

یکی از موارد کاربردی گلک، استفاده آن در تهیه انواع خوراک ماهی هاست. بومی ها، ماهی های گیلکا، ساردین و مومغ را با این سس به علاوه پوست نارنج درون یک دبه می ریزند و یک تا دو ماه آن را زیر نور آفتاب قرار می دهند و سپس با آن غذاهای لذیذی که مخصوص این منطقه است درست می کنند.

تولید نان محلی با گلک

در اغلب جزایر نان محلی یا به صورت ساده یا پنیری و با روکشی از تخم مرغ تهیه می شود اما اگر پای گلک وسط باشد؛ نوع دیگری از نان با استفاده از خاک خوراکی و سوراغ پخته می شود که عطر و طعم بسیار دل انگیزی دارد.   

به جز غذاهای دریایی و نان ها، از گلک در تهیه غذاهای دیگری مانند عدس پلو یا کله جوش و همچنین انواع ترشی و مربا نیز استفاده می شود. یکی دیگر از موارد کاربرد این ادویه در آشپزی رنگ دادن به غذاهاست.

با یک تیر دو نشان بزنید

همانطور که می دانید جزیره قشم و هرمز به یکدیگر نزدیک هستند و شما می توانید با خرید تور قشم، با یک تیر دو نشان بزنید و از هر دو جزیره و خاک های خوراکی بی نظیرشان دیدن کنید.

پس از اینکه به همراه تور قشم به این جزیره رسیدید، برای رفتن از این جزیره به جزیره هرمز، می توانید از شناور های دریایی موجود در بندرگاه قشم استفاده کنید. در جزیره قشم یک اسکله وجود دارد که هر روز راس ساعت های خاصی شناور های دریایی از آن به سمت هرمز حرکت می کنند. شما می توانید با استفاده از این شناورها و تنها با صرف 45 دقیقه از وقت خود به جزیره هرمز برسید و از نقاطی که از آن ها خاک خوراکی برداشت می شود بازدید کنید.