توضیح مس سرچشمه

مس (مس) ، عنصر شیمیایی ، یک فلز مایل به قرمز ، بسیار انعطاف پذیر از گروه 11 (Ib) از جدول تناوبی است که یک هادی غیر منتظره خوب برق و گرما است. مس در طبیعت به حالت فلزی آزاد یافت می شود. این مس بومی نخستین بار (در حدود 8000 قبل از میلاد) به عنوان جانشینی برای سنگ توسط انسانهای نوسنگی (عصر جدید سنگ) مورد استفاده قرار گرفت. متالورژی طلوع شده در بین النهرین به عنوان مس به شکل قالب در ریخته گری شد (حدود 4000 قبل از میلاد) ، از سنگ معدن با آتش و ذغال به فلز کاهش یافت و عمداً با قلع به عنوان برنز آلیاژ شد (حدود 3500 قبل از میلاد). عرضه رومی تقریباً از قبرس تأمین می شد. به عنوان aes Cyprium معروف بود ، “فلز قبرس” ، به قبرس کوتاه شد و بعداً به شکم فاسد شد. همچنین برنز را ببینید.

پیکربندی الکترونی 2-8-18-1 یا (Ar) 3D104s1
وقوع ، موارد استفاده ، و خواص
مس بومی در بسیاری از مناطق به عنوان یک ماده معدنی اصلی در گدازه های بازالت یافت می شود و همچنین از ترکیبات مس مانند سولفیدها ، آرسنیدها ، کلریدها و کربناتها کاهش می یابد. (در مورد خصوصیات کانی شناسی مس ، جدول عناصر بومی را ببینید.) مس در بسیاری از مواد معدنی مانند کالکوسیت ، کالکوپیریت ، بنیتیت ، کوپریت ، مالاکیت و آزوریت ترکیب می شود. این گیاه در خاکستر جلبک دریایی ، در بسیاری از مرجان های دریایی ، در کبد انسان و در بسیاری از ماله ها و بندپایان وجود دارد. مس همان نقش حمل و نقل اکسیژن را در هموسیانین صدف های صدف آبی و سخت پوستان ایفا می کند که آهن در هموگلوبین حیوانات قرمز خون نقش دارد. مس موجود در انسان به عنوان عنصر کمکی به کاتالیز تشکیل هموگلوبین کمک می کند. ذخایر مس پورفیری در کوههای آند شیلی بزرگترین ذخایر شناخته شده این ماده معدنی است. در اوایل قرن بیست و یکم شیلی به تولیدکننده اصلی مس در جهان تبدیل شده بود. تولیدکنندگان عمده دیگر شامل پرو ، چین و ایالات متحده هستند.

فلز مس
مجتمع مس سرچشمه

مس از شبه جزیره Keweenaw ، میشیگان ، ایالات متحده
عکس توسط Sandy Grimm. موزه علوم طبیعی هوستون
مس بصورت عمده تجاری از طریق ذوب یا شستشو تولید می شود و معمولاً توسط الکترودینگ از محلول های سولفات دنبال می شود. برای درمان دقیق تولید مس ، به فرآوری مس مراجعه کنید. بخش عمده مس تولید شده در جهان توسط صنایع برق استفاده می شود. بیشتر باقی مانده با دیگر فلزات ترکیب می شوند تا آلیاژ تشکیل شود. (همچنین از نظر فن آوری به عنوان یک پوشش آبکاری شده دارای اهمیت است.) سری مهم آلیاژهایی که مس در آنها تشکیل دهنده اصلی آن است برنج ها (مس و روی) ، برنز (مس و قلع) و نقره های نیکل (مس ، روی و نیکل) نیستند. نقره). بسیاری از آلیاژهای مفید مس و نیکل ، از جمله مونل وجود دارد. این دو فلز کاملاً مخلوط هستند. مس همچنین یک سری آلیاژ مهم با آلومینیوم به نام برنزهای آلومینیومی تشکیل می دهد. مس بریلیم (2 درصد Be) یک آلیاژ غیرمعمول مس است که می توان با استفاده از گرما آن را سخت کرد. مس بخشی از بسیاری از فلزات سکه است. مدت ها بعد از گذشت عصر برنز به عصر آهن ، مس با استفاده از آهن و اهمیت از نظر فلز دوم شد. با این وجود ، تا دهه 1960 ، آلومینیوم ارزانتر و بسیار پرمصرف به مقام دوم در تولید جهانی منتقل شد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>