سیستم شلیک به زباله یکی از فن آوری های شوتینگ زباله مدرن ساختمان است که در واقع یک روش مکانیزه برای جمع آوری زباله از ساکنان برج ها است و برای راحتی ساکنان و همچنین بهداشت آن ضروری است. تراکم زباله ، به ویژه در ساختمان های با چگالی شوتینگ زباله بالا ، می تواند باعث رشد میکروب ها و آفات و بوی نامطبوع شود.

مزایای استفاده از تیراندازی زباله:

1- نشتی در مسیر حمل و نقل زباله را برطرف کنید

2- جلوگیری از تولید میکروب و بوی نامطبوع شوتینگ زباله

3- افزایش بهداشت و پاکیزگی و از بین بردن حشرات

4- کاهش هزینه های مصرف (برق ، آسانسور و …)

معایب تیراندازی زباله در گذشته:

1- سیستم های شلیک زباله یا شلیک زباله در گذشته شوتینگ زباله فاقد سیستمی برای شستشو ، عایق صدا و تهویه مطبوع سطل آشغال بوده که این یکی از معایب اصلی سیستم شلیک زباله است. این نقایص شوتینگ زباله در سیستم های جدید شلیک زباله برطرف شده است

2- در گذشته ، سیستم های شلیک زباله دارای سیستم شوتینگ زباله شستشو برای تمیز کردن ، عایق صدا برای جلوگیری از تولید سر و صدا در هنگام پرتاب زباله و تهویه بوی سطل زباله نبودند که این یکی از معایب اصلی سیستم شلیک زباله است.

3- در سیستم های جدید شلیک زباله ، این نقایص شوتینگ زباله برطرف شده است. امروزه ، روش ها و روش های جدیدی با انواع مختلفی شوتینگ زباله مانند جدا کننده زباله در منبع ، کمپکتور یا کمپرسور تولید و نصب می شود.

4- در کانال شلیک زباله و دفع زباله ، نباید شوتینگ زباله محدود به کانال و شیر باشد و کانال شلیک زباله باید جدید و به روز باشد شوتینگ زباله و دارای سیستم شستشو ، برس شستشو و سیستم کمپکتور ، دستگاه فشرده کننده باشد. ، و غیره.

انواع سیستم های شوتینگ زباله از نظر موارد زیر کار می کنند:

1- سیستم تیراندازی با سطل زباله معمولی:

نوع اول رایج ترین نوع سیستم شلیک زباله است شوتینگ زباله که در آن از یک سطل آشغال معمولی استفاده می شود و پس از قرار دادن زباله در کانال شلیک ، به سطل آشغال هدایت می شود و سایر عملیات مانند فشرده سازی یا جداسازی در این نوع است شوتینگ زباله انجام نشده است ، البته در این سیستم ، تمام قسمتهای دیگر مانند کانال تهویه هوا ، سیستم شستشو و غیره نصب شده است.
2- سیستم تیراندازی با جدا کننده زباله در منبع:

نوع دوم سیستم شلیک زباله با جدا کننده زباله در منبع است. شوتینگ زباله در واقع در این سیستم کانال از دو قسمت تشکیل شده تا زباله های مرطوب و زباله های خشک را جداگانه هدایت کند و ابتدا زباله ها را جداگانه به سطل آشغال خود هدایت می کند. زباله های قابل بازیافت به راحتی جداگانه جمع آوری می شوند و می توانند به چرخه شوتینگ زباله بازیافت برگردانده شوند.

از آنجا که برخی از زباله ها برای هزاران سال شوتینگ زباله در طبیعت باقی مانده و به راحتی تجزیه نمی شوند ، این روش می تواند در بازیافت آنها نقش مهمی داشته باشد و به محیط زیست کمک کند. علاوه بر کمک به محیط زیست ، با توجه به شعار ضایعات طلای کثیف ، می توان از آن برای ایجاد شغل و درآمدزایی برای کشور استفاده کرد. و کمتر از ذخایر شوتینگ زباله زیرزمینی استخراج شده و استفاده از این ذخایر ارزشمند را برای نسلهای آینده امکان پذیر کرده است.