سنتور چکش دار چیست؟

سنتور چکش (که به آن سنتور چکش ، سنتور یا تمپانون نیز گفته می شود) یک ساز با تار کوبه ای است که شامل تارهایی اس

توسط DASTESALAMATT در 3 آبان 1400

سنتور چکش (که به آن سنتور چکش ، سنتور یا تمپانون نیز گفته می شود) یک ساز با تار کوبه ای است که شامل تارهایی است که معمولاً بر روی تخته صوتی طنین انداز ذوزنقه ای کشیده شده اند. سنتور چکش جلوی نوازنده قرار می گیرد ، که در سبک های سنتی تر ممکن است پاها را روی زمین بنشیند ، یا به سبک مدرن تر ممکن است بایستد یا روی پایه چوبی با پاها بنشیند. بازیکن یک چکش کوچک قاشق شکل قاشق در هر دست دارد تا به سیم ها ضربه بزند. سنتور یونانی-رومی ("آهنگ شیرین") از لاتین dulcis (شیرین) و یونانی melos (آهنگ) گرفته شده است. بهترین سنتور ، که در آن سیم ها با چکش های کوچک کوبیده می شوند ، از مزمور سرچشمه گرفته است ، که در آن سیم ها کنده شده است. 

 

سنتورهای چکش و سایر سازهای مشابه به طور سنتی در عراق ، هند ، ایران ، آسیای جنوب غربی ، چین ، کره و بخش هایی از آسیای جنوب شرقی ، اروپای مرکزی (مجارستان ، اسلوونی ، رومانی ، اسلواکی ، لهستان ، جمهوری چک ، سوئیس (به ویژه اپنزل) نواخته می شوند. ، اتریش و بایرن) ، بالکان ، اروپای شرقی (اوکراین و بلاروس) ، و اسکاندیناوی. این ساز در انگلستان (ولز ، شرق آنگلیا ، نورثومبریا) و ایالات متحده نیز نواخته می شود ، جایی که استفاده سنتی از آن در موسیقی محلی در اواخر قرن بیستم احیای قابل توجهی داشت.

 

سنتور معمولاً دارای دو پل است ، یک پل باس در نزدیکی راست و یک پل سه گانه در سمت چپ. پل باس سیمهای باس را نگه می دارد که در سمت چپ پل پخش می شوند. سیم های سه تایی را می توان در دو طرف پل سه تایی پخش کرد. در ساخت معمول ، نواختن آنها در سمت چپ یک نت پنجم بالاتر از نواختن آنها در سمت راست پل می دهد.

 

سنتور در اندازه های مختلف وجود دارد که با تعداد رشته هایی که از هر یک از پل ها عبور می کنند مشخص می شود. به عنوان مثال ، 14/15 دارای 15 سیم است که از پل سه تایی عبور می کند و 14 سیم از پل باس عبور می کند و می تواند سه اکتاو را پوشش دهد. سیم های سنتور چکش معمولاً به صورت جفت ، دو تار برای هر نت (هر چند برخی از سازها دارای سه یا چهار سیم در هر نت هستند) یافت می شود. هر مجموعه از رشته ها به صورت هماهنگ تنظیم شده و دوره نامیده می شود. همانطور که در مورد پیانو ، هدف از استفاده از چند تار در هر درس این است که ساز را بلندتر کنید ، اگرچه چون دوره ها به ندرت با هم هماهنگ هستند ، یک اثر کر معمولاً مانند یک ماندولین به دست می آید. یک سنتور چکش ، مانند اتو تار ، چنگ یا پیانو ، برای تنظیم نیاز به آچار تنظیم دارد ، زیرا سیم های سنتور در اطراف سنجاق های تنظیم با سر مربع پیچیده شده است. (به طور معمول ، از "سنجاق سنجاق" 5 میلی متری استفاده می شود ، شبیه به قطر کوچکتر از پین های تنظیم پیانو ، که در اندازه های مختلف از "1/0" به بالا وجود دارد.

 

سیم های سنتور چکش دار اغلب بر اساس دایره ای از پنجم الگو تنظیم می شوند.به طور معمول ، پایین ترین نت (اغلب G یا D) در سمت راست پایین ساز ، درست در سمت چپ پل سمت راست (باس) زده می شود. همانطور که یک بازیکن دروس فوق را به ترتیب می زند ، با دنباله ای تکراری از دو مرحله و نیم مرحله صعود می کند. با این تنظیم ، مقیاس دیاتونیک به دو تترکورد یا گروه های چهار نت تقسیم می شود. به عنوان مثال ، در یک ساز با D به عنوان پایین ترین نت ، مقیاس D ماژور از گوشه سمت راست پایین شروع می شود و از پل باس بالا می رود: D-E-F♯-G. این چهار ضلعی پایین تر D ماژور است مقیاس در این مرحله ، نوازنده به انتهای ساز برمی گردد و به سیم های سه تایی در سمت راست پل سه تایی حرکت می کند تا تترکورد بالاتر را بنوازد: A - B - C♯ - D. بازیکن می تواند مقیاس را در سمت راست ادامه دهد. کنار پل سه برابر با E - F♯ - G - A - B ، اما نکته بعدی C خواهد بود ، نه C♯ ، بنابراین او باید به سمت چپ پل سه برابر (و نزدیک به پخش کننده) تغییر مسیر دهد. برای ادامه مقیاس D ماژور نقشه سمت چپ بالا را مشاهده کنید ، که در آن "DO" با D مطابقت دارد (به Movable do solfège مراجعه کنید).

 

جابجایی از پل باس به پل سه تایی ضروری است زیرا چهارمین رشته G باس باس شروع تترکورد پایین تر از مقیاس G است. بازیکن می تواند چند نت (G - A - B) را بالا ببرد ، اما نت بعدی یک هفتم مسطح خواهد بود (در این حالت طبیعی است) ، زیرا این نت از چهار ضلعی G گرفته شده است. این مقیاس D عمده با یک هفتم مسطح حالت mixolydian در D است.

 

همان چیزی که بازیکن هنگام بالا رفتن از پل سه تایی اتفاق می افتد - پس از رسیدن به لا (در این مورد B) ، باید به سمت چپ پل سه برابر بروید. حرکت از سمت چپ پل باس به سمت راست پل سه تایی مشابه حرکت از سمت راست پل سه گانه به سمت چپ پل سه تایی است.

 

کل الگو را می توان با سه دوره تغییر داد ، به طوری که به جای مقیاس D-major ، مقیاس G-major و غیره وجود داشته باشد. این یک مقیاس به همان اندازه معتدل را به دیگری منتقل می کند. تغییر دادن سه دوره ، مقیاس D-major را به A-major منتقل می کند ، اما البته اولین Do-Re-Mi از ساز خارج می شود.

 

آخرین مطالب