هر آن چه که باید در خصوص واحد مراقبت پنوماتیک بدانید

در این مقاله قصد داریم به هر چیزی که در خصوص واحدهای مراقبت پنوماتیک نیاز است در اینجا تشریح کنیم. بررسی ویژگی

توسط DASTESALAMATT در 31 مرداد 1400

در این مقاله قصد داریم به هر چیزی که در خصوص واحدهای مراقبت پنوماتیک نیاز است در اینجا تشریح کنیم. بررسی ویژگی و عملکرد آن به چه صورتی می باشد. هوای فشرده قبل از استفاده باید یکسری فرآیند بر روی آن صورت بگیرد تا آماده استفاده شود.

عملیات آماده سازی می تواند شامل عملیات فیلتر، تنظیم فشار و روغن زنی باشد. این فرآیند می تواند در ابتدای سیستم پنوماتیک توسط یک واحد صورت گیرد که به آن واحد مراقبت پنوماتیک گفته می شود. البته بخش روغن زدن در مواردی که نیاز باشد صورت می گیرد و در تمامی موارد استفاده نمی شود.

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

هوای فشرده صنعتی باید همیشه قبل استفاده تحت فرآیندی قرار گیرد. این فرآیند را واحد مراقبت هوای فشرده یا واحد مراقبت پنوماتیک می نامند. مواد شیمیایی و ذرات گرد و غبار می تواند از مواردی باشد که به تجهیزات پنوماتیک خسارت بدی بگذارد. این خسارات می تواند حتی باعث خوردگی قطعات نیز شود.

در نتیجه می توان اینطور بیان کرد که سیستم های پنوماتیکی از جنس فلز می باشند. به همین دلیل در صورت ارتباط با رطوبت می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. برای همین این واحدها را بعد از کمپرسورهای باد قرار می دهند تا رطوبت هوا را بگیرد و پس از چرب کردن آن وارد سیستم می شود.

اجزای واحد مراقبت پنوماتیک

این واحد دارای تجهیزات متنوعی می باشد و بسته به این که در چه جایی مورد استفاده قرار گیرد، انتخاب می شود. شیر قطع و وصل، فیلتر رگولاتور، شیر آغاز نرم، فیلتر، روغن زن و خشک کن از مواردی است که در واحد مراقبت مورد استفاده قرار می کیرد.

نگهداری و سرویس واحد مراقبت پنوماتیک

هر دستگاهی مخصوصاً در فضای صنعتی نیازمند یک مراقبت می باشد. اگر شما به صورت منظم این عملیات را صورت دستی انجام ندهید نمی توانید بازدهی مناسبی از آن دریافت کنید. مواردی که در زیر بیان می شود باید در فاصله زمانی مشخصی چک شود.

فیلتر پنوماتیک: در این قسمت شما باید به میزان آب تقطیر شده توجه لازم را داشته باشید. همیشه باید توجه کنید تا میزان آن از سطحی که در شیشه آبنما نشان می دهد، تجاوز نماید. عدم تنظیم بودن این مورد می توان باعث ورود آب به هوا شده و عواقبی را به همراه داشته باشد.

رگولاتور پنوماتیک: نکته ای که باید در مورد این قسمت از سیستم بدانیم نصب فیلتر هوا قبل از این قسمت می باشد.

 

روغن زن پنوماتیک: شما باید شیشه مختص به روغن نما را بازرسی نمایید تا میزان روغن از حداقل کمتر نشود. توصیه بعدی در این مورد استفاده از روغن های معدنی به منظور روغن زنی می باشد.

آخرین مطالب