پیش‌نویس خودکار

جاذبه ای مخوف در قشم

جزیره قشم یکی از دیدنی ترین جاهای ایران است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می کند. این جزیره در جنوب کشور ما قرار دارد و علاوه بر این که جاذبه های طبیعی بسیار دیدنی دارد، سازمان های دولتی و بخش خصوصی، جاذبه های گردشگری دیگری را نیز در این ناحیه به وجود آورده‌ اند، که همه این ها در مجموع باعث می شود که بسیاری از افراد، این مکان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

دره ستارگان یکی از مکان هایی است که هر شخصی که به جزیره قشم سفر می کند مشتاق است که از این منطقه نیز دیدن کند، زیرا طبیعت انسان بدین گونه است که عاشق کشف اسرار و پی بردن به حقیقت است و برای افرادی که این حسشان بسیار قوی است، رفتن به دره ستارگان می تواند گزینه خوبی برای ارضا حس کنکاوی باشد.

دره ستارگان به عنوان قسمتی از ژئوپارک جزیره قشم در یونسکو ثبت شده است، افراد محلی معتقدند که در گذشته ستاره ‌ای از آسمان بر این قسمت سقوط کرده و باعث ایجاد شکل خاص این دره شده است.

 

 

دره ستارگان، جاذبه ای مخوف در جزیره قشم

بسیاری از افراد بومی که در جزیره قشم زندگی‌ می کنند دره ستارگان را مکانی مخوف می دانند، زیرا یک تصور قدیمی وجود دارد که در شب ها ارواح و اجنه در این دره رفت و آمد می کنند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد در شب ها به دلیل ترس و وحشت در این منطقه رفت و آمد نمی کنند و ترجیح می دهند برای بازدید، در روز مراجعه کنند.

دره ستارگان در ۵ کیلومتری روستای برکه خلف قرار گرفته است و شما می توانید با ثبت نام کردن در یکی از انواع تور قشم لحظه آخر به این منطقه سفر کنید. دره ستارگان شکل بسیار جذابی دارد و دقیقا به همین دلیل است که به دره ستارگان شهرت یافته است، زیرا هنگامی که از بالا به آن نگاه می کنیم اینطور به نظر می رسد که ستاره ای در آن سقوط کرده است و باعث شکل دهی متفاوت سنگ ها شده است؛ در حالی که امروز مشخص شده است که به دلیل فرسایش و رسوب گذاری، این سنگ ها به اشکال خاص در آمده اند و نظریه برخورد ستاره یا شهاب سنگ به طور کامل رد شده است.

 

 

افسانه های دره ستارگان جزیره قشم

همانطور که گفتیم بومیان این منطقه بیشتر دلایل ماورایی برای نحوه به وجود آمدن دره ستارگان دارند و کمتر به دلایل علمی و زمین شناختی آن توجه می کنند و به همین دلیل ترجیح می دهند به دلیل عقاید خود در شب ها به این منطقه مراجعه نکنند، به همین دلیل گردشگران نیز معمولا در شب به این منطقه نمی روند، البته همه این ها در حالی است که تا به حال موضوع وجود اجنه و ارواح در این دره ثابت نشده است.

طبق تحقیقات زمین شناسی انجام شده، ایجاد این دره متعلق به دوره سنوزوئیک است و این یعنی این دره در حدود دو میلیون سال قبل ایجاد شده است، لازم به ذکر است که در برخی قسمت های این دره صدف هایی با قدمت بسیار  پیدا شده است که این موضوع نشانگر این است که در سال های دور این دره در زیر آب قرار داشته است.

نکته جالب توجه درباره دره ستارگان این است که در هیچ کجای دنیا به غیر از آمریکا مشابه چنین جاذبه ای وجود ندارد و تقریبا می توانیم بگوییم که یکی از نادر ترین عجایب زمین شناسی است که در کشور ما به وجود آمده است و سالانه تعداد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

 

 

چگونه از مخوف ترین جاذبه گردشگری قشم بازدید کنیم؟

هنگامی که شما تصمیم می گیرید که با تور قشم به این منطقه سفر کنید باید حتماً لوازم مناسب برای گردش در این دره را به همراه خود داشته باشید. یکی از مهم ترین چیز ها کفش مناسب است که باید همراه خود داشته باشید تا بتوانید به خوبی از همه نقاط این جاذبه گردشگری دیدن کنید.

برای بازدید از این دره عجیب و شگفت انگیز پس از رسیدن به قشم می بایست خود را به ۵ کیلومتری روستای برکه خلف برسانید تا بتوانید از این ناحیه زیبا دیدن کنید. جاده رسیدن به این منطقه آسفالت است و بیشتر مسافتی که باید بپیمایید مناسب است ولی حدود 500 متر از آن جاده خاکی است که البته آن هم برای عبور وسایل نقلیه معمولی و خودرو های سواری کاملا مناسب است.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با رفتن به دره ستارگان باید بدانید این است که این منطقه از معدود جاهایی است که شما می توانید به راحتی و بدون عبور از جاده های سنگلاخ یا نامناسب و بدون پیاده روی از آن بازدید کنید.

 

 

نام دیگر دره ستارگان قشم

دره ستارگان در بین افراد محلی بیشتر با نام استارفتیده معروف است که به معنای ستاره افتاده است. این در حالی است که اکثر افراد آن را با نام دره ستارگان می شناسند و به همین دلیل بهتر است شما نیز این نام را در ذهنتان داشته باشید تا در صورتی که در این جزیره با نام استارفتیده در بین مردم بومی برخورد کردید بدانید که منظور همان دره ستارگانی است که به دنبال آن هستید.